فولاد ارزان قیمت برای مسکن ملی

فولاد ارزان قیمت برای مسکن ملی

بارها اعلام شد که برای کاهش هزینه های تمام شده مسکن حمایتی، باید مصالح ساختمانی را بی واسطه خریداری کرد. حالا به نظر می آید که دو شرکت تولیدکننده ی فولاد در راستای تحقق این امر پیش قدم شده اند و به جهت حذف واسطه ها، توافقی با وزارت راه و شهرسازی منعقد کرده اند. بر اساس این توافق، قرار است که مصالح فولادی توسط این شرکت تولید شده و به طور مستقیم در اختیار انبوه سازان قرار بگیرد.

به گزارش پرشین سازه ، مدیرعامل یکی از این شرکت های فولادی اعلام کرد که مراحل هماهنگی با سازمان نظام مهندسی در حال طیب شدن است.

مهدی کوهی خاطرنشان ساخت که قرار است نقشه ی یک ساختمان ۵۰ طبقه، یک ساختمان ۲۵ طبقه و یک ساختمان ۱۵ طبقه در اختیار این دو شرکت فولادی قرار بگیرد. بعد از آن، تیرآهن های مورد نیاز این سه پروژه، به شکل بسته شده و آماده در اختیار مجریان طرح مسکن ملی قرار بگیرد.

نکته ی جالب توجه اینجاست که این مصالح فولادی آماده، در محل اجرای پروژه به انبوه سازان تحویل داده می شود.
علی محمدی، مدیرعامل یکی دیگر از شرکت های فولادسازی است که برای طرح مزبور اعلام آمادگی کرده است.

ایشان در خصوص نحوه ی انجام کار و توافقی که با وزارت راه و شهرسازی داشته اند، چنین توضیح داد:

در طی صحبت هایی که با مسئولان وزارت راه و شهرسازی شکل گرفت، قول دادیم که در طرح نهضت ملی مسکن مشارکت داشته باشیم. تلاش می کنیم که مصالح فولادی را به ارزان ترین قیمت ممکن در اختیار انبوه سازان قرار بدهیم.

در این میان، معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن نیز توضیحاتی در خصوص توافق با این دو شرکت فولادسازی ارائه کرد.
بر اساس گفته های ارسلان مالکی، در صورتی که توافق صورت گرفته به مراحل اجرایی برسد، می توان بخش زیادی از طرح های مسکن ملی را پوشش داد و سازه های فولادی و فلزی ارزان قیمت به آن ها اختصاص داد.
در حال حاضر، مراحل توافقات اولیه در پیش است و در صورتی که همه چیز به بهترین نحو ممکن پیش برود، احتمالا برخی از پروژه های نهضت ملی مسکن به فولاد قیمت مناسب، دسترسی خواهند داشت.

مدت ها پیش بود که وزیر راه و شهرسازی نسبت به گرانی مصالح ساختمانی گله کرد و خاطرنشان ساخت که با وجود نهاده های ساختمانی گران قیمت، نمی توان قیمت تمام شده ی مسکن را پایین نگه داشت.
حالا به نظر می رسد که در راستای همین مسئله، توافقاتی با شرکت های تولیدی صورت گرفته است. مهرداد بذرپاش گفته بود که ۴۰ الی ۴۵ درصد از مصالح ساختمانی مورد نیاز، شامل میلگرد، فولاد و سیمان هستند. بنابراین اگر بتوان آنها را با قیمت پایین تری در اختیار انبوه سازان قرار داد، می توان قیمت نهایی مسکن را کنترل کرد.

وزیر راه و شهرسازی، اعتقاد داشت که حضور این نهاده های ساختمانی در بورس کالا منجر به گرانی شان شده است. حتی پیشنهاد تاسیس یک تالار جداگانه برای مصالح ساختمانی مورد نیاز طرح نهضت ملی مسکن نیز داده شد.
اما حالا به نظر می رسد که روند امور تغییر کرده و قرار است شرکت های تولیدی، تلاش کنند و مصالح ارزان قیمت در اختیار سازندگان قرار بدهند.

در صورتی که توافقات موجود میان وزارت راه و شهرسازی و این دو تولیدکننده ی فولاد، نهایی شود، هم می توان هزینه ها را کاهش داد، هم سرعت ساخت و ساز را بالا برد.
رئیس نوردکاران ایران می گوید که با این شرایط، می توان ساختمانی که ساخت و ساز آن، چند سال طول می کشد را یک ساله ساخت.
نکته ی جالب توجه اینجاست که دیگر فولادسازان هم اعلام کرده اند که در صورت فراخوان وزارت راه و شهرسازی، حاضرند که در این پویش شرکت کنند و نیاز سازندگان به مصالح فولادی را تامین کنند.

واقعیت اینجاست که با توجه به رکود موجود در صنعت ساختمان، تمام تولیدکنندگان از این شرایط استقبال می کنند. چرا که برای رونق در کسب و کار خود، به تولید مسکن نیاز دارند.
علاوه بر این، صحبت های زیادی در خصوص صنعتی سازی مسکن انجام می شود. در صورتی که دولت به دنبال تحقق ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی در طی ۴ سال است، باید از تجارب جهانی در صنعتی سازی استفاده کند.
بر اساس آمارهای موجود، در صورتی که این رویه در پیش گرفته شود و حمایت ویژه از صنعتی سازی صورت بگیرد، سرعت ساخت و ساز واحدهای مسکونی تا ۴۰ درصد افزایش پیدا می کند.

دیدگاه ها غیرفعال است