آخرین وضعیت نهضت ملی مسکن فروردین ۱۴۰۳

طرح نهضت ملی مسکن

طرح نهضت ملی مسکن


با وجود عقب ماندگی های فراوان در طرح نهضت ملی مسکن، هنوز هم برخی از مسئولین مربوطه اعتقاد دارند که به هدف تعیین شده خواهند رسید و در طی ۴ سال، ۴ میلیون واحد مسکونی ساخته خواهد شد. مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن، ضمن تاکید بر اجرای این طرح و تحقق وعده ساخت ۴ میلیون مسکن، اعلام کرد که طرح های زیادی برای عملی کردن این وعده در پیش دارند.

به گزارش پرشین سازه ، ارسلان مالکی خاطرنشان ساخت که به تمام کسانی که مشمول طرح جوانی جمعیت می شوند، یک قطعه زمین رایگان واگذار خواهد شد.

گرچه این مقام مسئول به طور قطعی از زمان پایان یافتن ساخت و ساز ۴ میلیون واحد مسکونی سخن نگفت اما خاطرنشان ساخت که قانون، ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی را بر دولت موظف کرده و دولت هم تمام تلاش خود را می کند تا اجرای این قانون را محقق سازد.
وی سپس به پیش بینی شرایط پرداخت و اعلام کرد که ساخت چهار میلیون واحد مسکونی محقق خواهد شد. بر اساس گفته های ایشان، در حال حاضر ساخت و ساز ۲.۴ میلیون واحد مسکونی آغاز شده و احتمالاً به زودی بر تعداد این واحدها نیز افزوده خواهد شد.

برخی از این واحدها موفق به دریافت تسهیلات بانکی نهضت ملی مسکن شده اند و برخی دیگر در زمین های دولت، ساخته خواهند شد. بسته های تشویقی نیز عملکرد خوبی در پیشبرد طرح مزبور داشته اند و بسیاری از متقاضیان نوسازی بافت فرسوده با دریافت این بسته های تشویقی موفق به نوسازی واحد خود شده اند. در این میان، دولت از هیچ تلاش و کمکی فروگذار نبوده و تمام همّ خود را بر تکمیل طرح های نهضت ملی مسکن گذاشته است.
ارسلان مالکی تاکید کرد که اگر تمام این موارد را در نظر بگیریم، احتمالاً تولید چهار میلیون مسکن در طی چهار سال رخ خواهد داد. البته مشخص نیست که این اظهارنظر بر چه اساسی بوده چرا که هنوز، واحدهای نهضت ملی مسکن، روند تحویل خود را آغاز نکرده اند و بسیاری از آنها، مراحل ساخت و ساز را هم آغاز نکرده اند.

بر اساس آمارهایی که از مسئولین مربوطه شنیده می شود، در حال حاضر بخش زیادی از این واحدها، صرفاً جانمایی شده اند و هنوز حتی به مراحل گودبرداری و خاک برداری هم نرسیده اند. از آن جایی که کمتر از ۲ سال به پایان دولت سیزدهم باقی مانده، مشخص نیست که چگونه قرار است نزدیک به ۲ میلیون واحد مسکونی با سرعت بالا ساخته شود!
گرچه حرف از حضور شرکت های چینی برای تسریع طرح های نهضت ملی مسکن زده می شود اما بعید است که حتی شرکت های مزبور با تمام فناوری های نوین خود بتوانند این حجم از عقب افتادگی طرح نهضت ملی مسکن را جبران کنند.
در طرح مسکن مهر که نزدیک به یک چهارم این تعداد واحد، قرار بود مسکن تولید شود نیز شاهد عقب ماندگی های زیادی بودیم. به نحوی که هنوز هم بسیاری از این واحدها تکمیل نشده اند و طرح مسکن مهر، همچنان ادامه دارد.

با توجه به تمام این نکات، مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن خوشبینی خود را حفظ کرده و پیشبینی می کند که طرح مزبور در طی ۴ سال تمام خواهد شد. یکی از برنامه هایی که دولت را به پایان این طرح امیدوار کرده، طرح جوانی جمعیت و واگذاری زمین به مشمولان است. در واقع با اجرای این طرح، دولت در پی تحقق دو هدف بزرگ بوده: فرزندآوری و خانه دار کردن جوانان!
مالکی می گوید که سازمان ملی زمین و مسکن، تامین زمین برای مشمولان این طرح را در پیش گرفته و باید بتواند تمام کسانی که مشمول این قانون هستند را صاحب یک قطعه زمین کند.
وی در بخش دیگری از صحبت های خود خاطرنشان ساخت:

تا پایان سال ۱۴۰۲، نزدیک به ۷۰ هزار قطعه زمین به ۷۰ هزار متقاضی واجد شرایط قانون جوانی جمعیت واگذار شد. این روند در سال جاری نیز ادامه خواهد داشت و تمام کسانی که مشمول هستند، یک قطعه زمین دریافت خواهند کرد.

متقاضیان می توانند بعد از دریافت زمین موردنظر از تسهیلات بانکی ساخت و ساز نیز بهره ببرند و واحد خود را تکمیل نمایند. متاسفانه قانون مزبور شرایط سختی را برای دریافت این زمین ها لحاظ کرده و خیلی از خانواده های ایرانی مشمول این طرح نخواهند شد. به همین دلیل، بعید است که موفقیت چندانی در این طرح به دست آید یا بتواند تفاوتی در نهضت ملی مسکن ایجاد کند.
آمارهای مربوط به نهضت ملی مسکن نیز نشان می دهد که بسیاری از پروژه های این طرح به تازگی آغاز به کار کرده اند و حتی در صورتیکه آورده های متقاضیان سر موقع پرداخت شود و بانک ها نیز بیشترین همکاری را داشته باشند، باز هم نمی توان در کمتر از ۲ سال، تمام واحدها را تحویل داد.

دیدگاه ها غیرفعال است