ساخت اولین خانه های ۲۵ متری به زودی!!!

ساخت اولین خانه های 25 متری به زودی!!!

موضوع ساخت واحدهای ۲۵ متری، مدت هاست که روی زبان انبوه سازان و برخی از مسئولین می چرخد اما به نظر می آید که به زودی شاهد ساخت اولین واحدهای ۲۵ متری در تهران خواهیم بود.

به گزارش پرشین سازه ، مدیرعامل اتحادیه تعاونی های عمرانی شهر تهران اعلام کرد که این طرح حدود ۲.۵ سال مورد بررسی قرار گرفته و در روزهای آینده، شاهد استارت اولین پروژه های آن در منطقه ۱۹ تهران خواهیم بود.

خشایار باقرپور در بخش دیگری از صحبت های خود اعلام کرد که زمین در نظر گرفته شده برای طرح مزبور، حدود ۱۱ هزار متر مربع است. قرار است ۱۸۰۰ واحد در این زمین ساخته شود که هر یک از آن ها ۲۵ الی ۳۵ متر دارند.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود خاطرنشان ساخت:

نگاه مدیریت شهری منطقه ۱۹ به این طرح واقع بینانه و مثبت است. ما با راه اندازی و اجرای این طرح می خواهیم بستر لازم برای تشکیل خانواده را فراهم کنیم و فرصتی برای افزایش جمعیت بسازیم که اتفاقا در راستای سیاست های کلی نظام هم هست.

طرح ساخت واحدهای ۲۵ متری، ۴ سال پیش توسط شهرداری تهران مطرح شد اما استقبال زیادی از آن صورت نگرفت و حتی خیلی از افراد، انتقادهای جدی نسبت به آن داشتند. در واقع، ۴ سال پیش اولین روزهایی بود که قیمت مسکن دچار نوسان شدید شد. به این ترتیب برخی از مسئولین صحبت از ساخت واحدهای کوچک متراژ می کردند. اما به هرحال، کیفیت زندگی در این واحدهای کوچک نمی تواند چندان بالا باشد.

البته طراحان این واحدها مدعی هستند که تمام امکانات رفاهی از جمله آشپزخانه، اتاق خواب، سرویس های بهداشتی، پارکینگ و انباری به صورت دلخواه، مبلمان و …در واحدهای مزبور تعبیه خواهد شد. همچنین سالن های بزرگ تر اشتراکی نیز در نظر گرفته شده که ساکنان می توانند به شکل زمان بندی شده از آن ها استفاده کنند. مثل سالن ورزشی و اجتماعات، رستوران و….

قیمت هر متر مربع این خانه ها

رئیس اتحادیه تعاونی های عمرانی تهران اعلام می کند که تلاششان بر حفظ و رعایت استانداردهای مسکن سازی بوده و سعی کرده اند تا رویکرد واقع بینانه ای به هزینه های ساخت و ساز داشته باشند. به این ترتیب، قیمت هر متر مربع از این واحدها، ۲۵ میلیون تومان خواهد بود.

وی تاکید کرد که تجهیزات و وسایل مورد نیاز داخل واحدها نیز از تولیدکنندگان داخلی تهیه می شود و سفارش های لازم داده خواهد شد. تمام تلاش بر این است که واحدهای مزبور، قیمت زیر ۱ میلیارد تومان داشته باشند.

این مقام مسئول همچنین در خصوص نحوه ی خرید این واحدهای نقلی نیز توضیحاتی ارائه کرد و خاطرنشان ساخت که متقاضیان این واحدها باید در قالب پروژه تعاونی عمرانی مسکن مشارکت داشته باشند. واحدهای مزبور با سرمایه ی متقاضیان ساخته می شود و با قیمت تمام شده به آن ها تحویل داده خواهد شد.

باقرپور تصریح کرد که حدود ۲ الی ۳ سال طول می کشد که این واحدها تکمیل شوند و هیچگونه تاخیری هم وجود نخواهد داشت. در واقع از آن جایی که ماهیت پروژه، تعاونی محور است باید متقاضیان آورده های خود را به موقع واریز کنند. در غیر این صورت، احتمال جایگزینی وجود دارد. چرا که تعهد تعاونی به تحویل سر موقع است.

واحدهای دو خوابه در دستور کار

خشایار باقرپور در بخش دیگری از صحبت های خود تاکید کرد که طرح مزبور به ساخت خانه های ۲۵ متری خلاصه نمی شود و به زودی برنامه های دیگری برای ساخت خانه های بیش از ۳۵ متر دو خوابه در دستور کار قرار می گیرد.

این واحدها برای زوج هایی است که بچه دار می شوند. متراژ واحدهای مزبور بین ۳۵ الی ۴۵ متر خواهد بود.

باقرپور تاکید کرد که هدف از ساخت این واحدها تغییر سبک زندگی ایرانی نیست. غایت اجرای این پروژه ها، پایین آوردن هزینه های ساخت و ساز، صنعتی سازی، کوچک سازی، پیشرفت تکنولوژی، کاهش مشاعات با معماری مدرن و…است. در نهایت هدف این است که زوجین بتوانند خانه ای برای خود خریداری کنند.

قیمت زمین، تورم بیشتری دارد!

هزینه های ساخت و ساز معمولا به دلیل قیمت بالای زمین بالا می رود. تورم این شاخص بسیار بالاست و منجر به پایین آمدن قدرت خرید مردم شده است.

شهردار تهران می گوید که متوسط زمان انتظار برای خانه دار شدن در تهران به ۷۰ سال رسیده است. به همین دلیل است که طرح های دولتی مسکن سازی مثل طرح نهضت ملی مسکن با جدیت بیشتری دنبال می شود.

از آن جایی که در حریم شهرهای بزرگ با کمبود زمین مواجه هستیم، قیمت زمین روز به روز افزایش پیدا می کند و حتی تورم این شاخص ۱.۵ برابر تورم مسکن است. در سال ۹۴، سهم زمین از هزنه های مسکن ۲۵ درصد بود. اما در سال ۹۹، این عدد به ۶۵ درصد رسید.

این مسئله به خوبی نشان می دهد که پیش از هر چیزی، باید قیمت زمین کاهش پیدا کند تا بتوان خانه های استطاعت پذیر برای مردم تهیه کرد.

دیدگاه ها غیرفعال است