جزئیات مبلغ جدید تسهیلات مسکن مرداد ۱۴۰۲

جزئیات مبلغ جدید تسهیلات مسکن مرداد 1402

اخبار مربوط به افزایش مبلغ تسهیلات مسکن چند وقت پیش منتشر شد. اما حالا، جزئیات بیشتری توسط مدیرعامل بانک مسکن اعلام شده است که تکلیف بسیاری از متقاضیان تسهیلات مسکن را روشن تر می کند.

به گزارش پرشین سازه ، سید عباس حسینی اعلام کرده است که افزایش تسهیلات بانک مسکن از محل اوراق ممتاز افزایش پیدا کرده تا قدرت خرید وام مسکن بالاتر برود و شرایط را برای خرید خانه تسهیل کنند.

وی تاکید کرد که افزایش سقف تسهیلات مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم در تهران و شهرستان های دیگر، با موافقت شورای عالی پول و اعتبار بوده است.

سید عباس حسینی در خصوص جزئیات دریافت این وام چنین گفت:

تمام تهرانی هایی که می خواهند به صورت انفرادی اقدام به دریافت وام کنند، تسهیلات ۴۰۰ میلیون تومانی برایشان در نظر گرفته شده است. این مبلغ برای خرید خانه هایی است که حداکثر ۲۵ سال ساخت باشند. برای خانه هایی که ۲۵ الی ۳۰ سال عمر دارند نیز مبلغ ۳۲۰ میلیون تومان تسهیلات در نظر گرفته شده است.

طبیعتا این مبلغ برای شهرستانی ها و مراکز استان ها متفاوت است. تمام شهرها و مراکز استان هایی که بیش از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارند، می توانند مبلغ ۳۲۰ میلیون تومان تسهیلات دریافت کنند. این مبلغ نیز برای خرید خانه هایی است که حداکثر ۲۵ سال سن داشته باشند.
شهرهایی که زیر ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارند نیز می توانند مبلغ ۲۴۰ میلیون تومان وام انفرادی مسکن را دریافت کنند.

اما سوال این جاست که زوجین تهرانی و شهرستانی چقدر می توانند تسهیلات دریافت کنند؟

برای زوجین تهرانی، مبلغ تسهیلات ۸۰۰ میلیون تومانی در نظر گرفته شده است. به شرط اینکه ملک مزبور حداکثر ۲۵ سال عمر داشته باشد. برای املاکی که بیش از ۲۵ سال دارند نیز مبلغ تسهیلات ۶۴۰ میلیونی زوجین در نظر گرفته شده است.

تسهیلات مسکن برای زوجین ساکن در شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت نیز ۶۴۰ میلیون تومان است. زوجینی که در شهرهای زیر ۲۰۰ هزار نفر زندگی می کنند نیز می توانند وام ۴۸۰ میلیون تومان دریافت کنند.

مدیرعامل بانک مسکن خاطرنشان کرد که مبلغ این وام تا پیش از این، ۴۰۰ میلیون تومان برای زوجین بوده است که حالا و بر اساس مصوبه ی شورای پول و اعتبار، دو برابر شده است.

وی تاکید کرد که پرداخت وام خرید مسکن تنها به واحدهایی تعلق می گیرد که حداکثر ۳۰ سال داشته باشند. همچنین می توان وام جعاله یا تعمیر نیز از محل اوراق ممتاز دریافت کرد که برای کل کشور مبلغ یکسانی دارد و ۱۶۰ میلیون تومان برای آن در نظر گرفته شده است.

همچنین لازم به ذکر است که برای دریافت وام جعاله، شرط طول عمر سازه در نظر گرفته نشده است.

سوال این جاست که آیا با دریافت چنین وام هایی می توان خانه ای خریداری کرد؟ حتی قدیمی ترین خانه های تهران که بیش از ۳۰ سال دارند و در مناطق جنوبی شهر واقع شده اند نیز قیمت بالاتر از ۸۰۰ میلیون تومان دارند.

علاوه بر این اقساط چنین وام هایی بسیار سنگین است و کمتر کسی می تواند آن ها را پرداخت کند. بنابراین هنوز هم در اثرگذاری این وام در تسهیل خرید مسکن جای بحث است. در واقع بسیاری از متقاضیان مسکن به دلیل شرایط پیچیده و سخت دریافت و پرداخت این وام، اقدامی برای تشکیل پرونده در بانک نمی کنند.

در انتها، مدیرعامل بانک مسکن خاطرنشان کرد که تمام کسانی که اقدام به دریافت وام قبلی کرده اند و درخواست خود را در شعب بانک مسکن ثبت کرده اند اما هنوز وامی به آن ها پرداخت نشده یا به هردلیلی، پرداخت تسهیلاتشان به تاخیر افتاده است، می توانند مبالغ جدیدی که در این بخشنامه ذکر شده، را دریافت کنند.

کافیست که درخواست جدید خود را به شعب بانکی اطلاع بدهند.

تسهیلات جدید مسکن از محل اوراق ممتاز، می توانست خبر خوشی برای متقاضیان مسکن باشد. اما با توجه به گرانی های سرسام آور مسکن و قیمت های میلیاردی آن، بعید است که در حال حاضر، کسی از دریافت این وام بهره ای ببرد.

بنابراین این اقدام بانک مسکن نیز فایده ای به حال خریداران و متقاضیان واقعی مسکن نخواهد داشت و حتی ممکن است که منجر به افزایش نقدینگی و تورم شود.

بارها از سوی کارشناسان اعلام شد که برای بهبود واقعی شرایط مسکن، باید شاخص های کلان اقتصادی اصلاح شود و روابط گسترده ای با کشورهای دیگر برقرار کرد. درآمدهای ارزی کشور که بالا برود، ارزش پول ملی نیز افزایش پیدا می کند و در نتیجه، قدرت مردم برای خرید مسکن نیز بالا می رود.

دیدگاه ها غیرفعال است