با ۵۰۰ میلیون رهن، در کجای تهران میتوان خانه اجاره کرد

با 500 میلیون رهن، در کجای تهران میتوان خانه گرفت؟!

بازار اجاره ی مسکن به شکل صعودی در حال رشد است و در این میان، مستاجران سردرگم تر از همیشه به نظر می رسند. بسیاری می گویند که در سال جاری، قیمت ها دو برابر شده است و دیگر خانه ای با قیمت مناسب پیدا نمی شود.

به گزارش پرشین سازه ، موجران بیش از هر چیزی به دنبال دریافت اجاره هستند چرا که می تواند کمک خرج خوبی برای گذران زندگی شان باشد. اما واقعیت این جاست که مبالغ رهن هم چندان پایین نیست و مستاجران باید هزینه ای که تا چند سال پیش برای خرید خانه صرف می کردند، حالا هزینه ی رهن منزل کنند.

آمارها نشان می دهد که برای رهن کامل یک واحد مسکونی در تهران، باید بودجه ای معادل ۵۰۰ میلیون تومان داشته باشید. البته توجه کنید که این مبلغ برای رهن خانه های لوکس و مناسب نیست. با این مبلغ می توانید خانه ای ۵۰ الی ۹۰ متری رهن کنید که امکانات چندان بالایی هم ندارد.

البته این رقم ممکن است در نقاط مختلف شهر، متفاوت باشد و نمی توان رقم مشخص و واضحی برای آن در نظر گرفت.

مثلا یکی از محله هایی که می توان با این قیمت در آن خانه ای رهن کرد، مجیدیه جنوبی است. با ۵۰۰ میلیون تومان رهن کامل می توانید خانه ای ۵۹ متری بدون آسانسور و پارکینگ پیدا کنید که ۱۷ سال هم از عمر ساخت آن می گذرد.

اگر تمایل به سکونت در غرب تهران دارید، محله ی جنت آباد شمالی هم گزینه ی بدی نیست. آگهی های مسکن نشان می دهد که یک واحد دو خوابه با ۶۰ متر مربع متراژ که ۲۰ سال هم از عمر ساخت آن می گذرد، با مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان رهن کامل آگهی شده است.

لازم به ذکر است که این واحد هم امکانات خاصی ندارد و فاقد آسانسور و پارکینگ می باشد.

محله ی نارمک در شرق تهران نیز گاهی مواقع، موردهای مناسبی برای اجاره عرضه می کند. یک واحد حدودا ۷۰ متری که ۱۹ سال دارد، با قیمت ۵۰۰ میلیون تومان عرضه شده است.

این واحد هم پارکینگ و آسانسور و انباری ندارد و یک خوابه است. همچنین در طبقه ی سوم واقع شده است.

اگر اندکی به سمت شرق و محله های تهرانپارس حرکت کنیم، موارد بهتری با امکانات مناسب تر پیدا می شود. در صورتی که ۵۰۰ میلیون تومان در اختیار دارید، رهن یک واحد ۷۸ متری با هفت سال سن، در محله ی تهرانپارس ممکن می شود.

این واحد در طبقه ی همکف واقع شده و انباری هم دارد. البته درست مثل موارد بالا، فاقد آسانسور و پارکینگ است.

نکته ی جالب توجهی که در مورد قیمت رهن منزل در تهران وجود دارد، این است که دیگر اختلاف چندانی میان محله های مختلف پایتخت وجود ندارد.

یک واحد ۹۰ متری در افسریه هم با مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان رهن کامل، آگهی شده است. وضعیت دیگر محله های تهران از جمله سراج، وحیدیه، دروازه شمیران، بلوار ابوذر و…نیز به همین صورت است و تفاوت چندانی از این نظر وجود ندارد.

متاسفانه در صورتی که بخواهید خانه ای با امکانات بهتر و در محله های بالاتر پیدا کنید، نمی توان به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومانی اکتفاء کرد. آگهی های درج شده در بخش اجاره ی مسکن نشان می دهد که رهن کامل یک واحد مسکونی در شمال تهران، گاها به چند میلیارد تومان هم می رسد.

نکته ی ترسناک ماجرا این جاست که مبالغی که برای تمدید قرارداد این واحدها پیشنهاد می شود، بسیار بالاست. مثلا خانه ای که در سال جاری با مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان رهن کامل اجاره رفته است، احتمالا در سال آینده حدود ۱۰۰ الی ۲۰۰ میلیون تومان به مبلغ رهنش اضافه خواهد شد.

دیدگاه ها غیرفعال است