مبلمان کلاسیک و مدرن

مبلمان کلاسیک و مدرن

امروزه انواع مختلفی از طراحی های داخلی در معرض عموم قرار دارد که دو حوزه ی بسیار مهم در این امر انتخاب بین یک چیدمان کلاسیک و یا یک چیدمان مدرن و مینیمال است. دراین بین مسلماً مبلمان نقش کلیدی را در بحث دکوراسیون بازی می کند و انتخاب بین مدل های کلاسیک یا مدرن با توجه به دکوراسیون منزل همواره با چالش های مخصوص به خود روبه رو است. درواقع سؤالات همیشگی این است که بالاخره مبلمان کلاسیک جذاب تر است یا نوع مدرن؟ چه المان هایی در این تصمیم گیری مهم می باشند؟

بنابراین با توجه به همین سؤالات با مقاله ای دیگر در وبلاگ پرشین سازه در کنار شما هستیم تا با آگاهی بیشتری از این دو نوع مبلمان انتخاب مناسب تری داشته باشید. پس با ما همراه باشید.

نقش و اهمیت مبلمان در دکوراسیون داخلی

به طورکلی مبلمان و وسایل نشیمن را می توان قالب های اولیه و مهم ترین المان در هر اتاقی نامید؛ بنابراین خرید مبلمان مناسب بسیار بااهمیت بوده و در انتخاب درست آن باید به اصول طراحی داخلی وفادار باشید. درواقع توجه داشته باشید که انتخاب مناسب ترین و بهترین مبلمان برای یک فضا باعث می شود شرایط آن فضا ازنظر کاربرد و ظاهر مطلوب باشد و در کنار آن در بازسازی و ایجاد فضایی گرم و صمیمی نقطه تمرکز منزل محسوب شود. لازم به ذکر است که منظور از نقطه تمرکز منزل یک تابلو، شومینه و یا یک پنجره بزرگ است که به دیوار تکیه داشته و مبلمان دورتر از دیوار و دورتادور چیده می شوند.

بیشتر بخوانید: راه هایی برای تغییر دکوراسیون خانه با کمترین هزینه

آنچه باید درباره ی مبلمان کلاسیک بدانیم!

مطمئناً شما نیز با شنیدن کلمه کلاسیک، اولین چیزی که در ذهنتان تداعی می شود، فضایی چوبی، گران قیمت و لوکس است چراکه در یک دکوراسیون کلاسیک، تجمل حرف اول را میزند.

جالب است بدانید این تفکر چندان دور از واقعیت نبوده و سبک کلاسیک در قرن ۱۷ میلادی در فرانسه با الهام از هنر رم و یونان باستان برای زنده کردن اصول و ارزش های زیباشناسی به وجود آمده است. درواقع از همان دور بود که عصر کلاسیک آغاز و فضایی چوبی همراه با منبت کاری های اصیل تبدیل به فرهنگ و مد روز شد.

درواقع سبک کلاسیک باوجوداینکه از قرون قبل مهمان منازل ما است، ولی هیچ وقت جایگاه خود را از دست نداده و در بین ایرانی ها هم از محبوبیت خاصی برخوردار است.دراین بین یکی از اصلی ترین ارکان جدایی ناپذیر این سبک پرطرفدار مبلمان کلاسیک است. مبلمان کلاسیک دارای ظاهری اصیل، ظریف و زیبا است و بیشتر به اثر هنری شباهت دارد، بنابراین همین موضوع عاملی برای محبوبیت این سبک به حساب می آید.

مبلمان کلاسیک

مشخصه های اصلی یک مبل کلاسیک

مبلمان کلاسیک با توجه به اصول طراحی دارای یکسری مشخصه مهم و بارز می باشد که این موارد به شرح زیر است:

  • پارچه یا روکش مبل کلاسیک

پارچه برای روکش مبل ازجمله مهم ترین بخش های یک مبل به حساب می آید که انواع مختلف آن ازجمله پارچه های ترک، چینی و ایرانی در بازار موجود بوده که دارای کیفیت و قیمت متفاوتی هستند.

به طورکلی روکش های مورداستفاده در مبلمان کلاسیک پارچه های مخمل، ساتن، چرم و جیر است. البته شاید رایج ترین مدل پارچه مبل استیل، پارچه کریستال یا همان ساتن باشد. دراین بین معمولاً انواع پارچه ترک به خاطر کیفیت بالایی که دارد انتخاب مناسب تری بوده که مسلماً از قیمت بالاتری نیز برخوردار است.

  • رنگ مبلمان کلاسیک

به طورکلی دو نوع رنگ براق و پوششی در رنگ آمیزی مبلمان به کار می رود. رنگ پوششی همان طور که از اسمش پیداست به طور کامل سطح چوب را می پوشاند و مانع تشخیص ترک خوردگی و اشکالات چوب می شود ولی رنگ براق چنین ویژگی ندارد و می توان با نگاه کردن بر روی سطح چوب کیفیت چوب بکار برده شده در مبل را بررسی نمود.

همچنین در انتخاب رنگ این سبک از مبلمان بیشتر به سمت رنگ های طبیعی و مشابهت با چوب واقعی گرایش وجود دارد. نکته ی دیگری که در مورد رنگ بدنه مبلمان مطرح است استفاده از رنگ های باکیفیت و با ضریب پوششی بالا می باشد که نقش بسیاری مهمی در چشم نوازی مبلمان کلاسیک بازی می کند.

  • منبت کاری های مبل کلاسیک

همان طور که احتمالاً برای شما هم پیش آمده، اغلب انسان ها در مواجه با منبت کاری های استادانه این سبک از مبلمان محو کاری های ظریف و زیبای دسته و پشتی مبل کلاسیک می شوند. مبل کلاسیک منبت کاری هایی بر روی بدنه خود دارد که متعادل بوده و از ظرافت دل نشینی برخوردار هستند. نقش هایی و طراحی که از طریق منبت کاری روی این مبل ها ایجاد می شود حالت سنتی و قدیمی داشته و هنر دست طراحانی است که این نقوش و خطوط را چنان بر روی مبلمان اجرا می کنند که هر بیننده ای را محصور خود می کند.

  • چوب مورداستفاده در مبلمان کلاسیک

شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید در این نوع مبل، به هیچ وجه از چوب ملامینه، روس و یا چوب های ام دی اف استفاده نمی شود، چراکه این چوب ها قابلیت طراحی و منبت کاری که اصلی ترین ویژگی مبلمان کلاسیک است را ندارد.

به طورکلی چوب مورداستفاده در مبل کلاسیک چوب های باکیفیتی مانند چوب فندق، گردو، راش و چنار می باشد که به استحکام و مجلل بودن این نوع مبل کمک می کند.

  • مبلمان کلاسیک عنصر اصلی خانه های بزرگ

ظاهر و دکوراسیون داخلی کلاسیک در خانه های فراخ و بسیار بزرگ به شدت زیبا می باشد. درواقع شما می توانید زیبایی و لوکس بودن طراحی کلاسیک را در خانه های بزرگ بهتر احساس کنید. به همین دلیل مبلمان کلاسیک عموماً به صورت ۷ نفرِ طراحی می شوند و برای خانه های کوچک چندان نمای آرامش بخشی ایجاد نمی کنند. البته منظور این نیست که به طور کامل استفاده از این نوع مبلمان را در فضاهای کوچک رد می کنیم بلکه هدف ما این است که به شما تذکر دهیم که در خانه های وسیع این المان زیبایی خود را به صورت تمام و کمال نمایش می دهد.

 

مبلمان کلاسیک

 آنچه باید درباره ی مبلمان مدرن بدانیم!

همان طور که میدانید سبک و طراحی مدرن یکی از سبک های محبوب و پرطرفدار در دکوراسیون داخلی منزل است که سه اصل زیبایی، سادگی و راحتی را برای زندگی های امروزی در خانه ها و آپارتمان های کوچک را مدنظر قرار می دهد. درواقع سبک دکوراسیون مدرن، در حقیقت طراحی مینیمال و خلوت تلقی می شود که مهم ترین اصل آن سادگی در عین کارآمدی است.

همان طور که قبلاً نیز اشاره کردیم مبلمان همواره نقش کلیدی و مؤثری را در طراحی داخلی بازی می کند و در این نوع از دکوراسیون نیز چنین نقشی را اعمال می کند. به طورکلی مبلمان های مدرن از جنس راحتی بوده و خالی از هرگونه طرح های تجملی و لوکس می باشند. ظاهر مبلمان مدرن همواره با پارچه هایی ساده، یکدست و تک رنگ همراه بوده که آرامش خاصی را به فضا هدیه می کنند.

مشخصه های اصلی یک مبل مدرن

مبلمان مدرن و به روز نیز با توجه به نوع طراحی که دارد یکسری مشخصه های کلی را دارا می باشد که شناخت این ویژگی ها می تواند به شما در یک انتخاب بهتر کمک کند. به طورکلی ویژگی های یک مبل مدرن شامل:

  • پارچه مورداستفاده به عنوان روکش مبل مدرن

شاید توجه به پارچه مناسب برای مبل مهم ترین موردی باشد که در هنگام خرید مبل جدید باید به آن توجه داشت. به طورکلی پارچه های مورداستفاده در مبلمان مدرن معمولاً از جنس های مختلفی شامل انواع میکرو فایبر، چرم، جیر و نخی می باشد و به طورمعمول ظاهری تک رنگ و یکدست دارند. البته لازم به ذکر است که انواع مختلفی از مبل های راحتی و مدرن با پارچه های گل دار و یا طرح دار نیز در بازار موجود می باشند. لازم به ذکر است که عموماً مبل های بزرگ تر را تک رنگ انتخاب کرده و مبل های تکی را طرح دار در نظر می گیرند. پارچه مبلی گلی یا طرح دار به دلیل شلوغ بودن، کمتر لکه ها و آلودگی های روی مبل را نشان می دهند، بنابراین پارچه مبلی طرح دار و شلوغ می تواند انتخاب خوبی برای خانواده های پرجمعیت باشد؛ اما باید در نظر داشته باشید که نوع تک رنگ بیشتر با حس و حال طراحی مدرن هم خوانی دارد.

مشاهده کنید: قیمت لحظه ای سنگ

  • فرم و رنگ مبلمان مدرن و مینیمال

نوع و تراکم رنگ در مبلمان مدرن بسیار کمتر است و ترجیحاً از یک رنگ خالص استفاده می شود. به طورکلی در طراحی مبلمان مدرن از رنگ های خنثی و سرد خیلی بیشتر از سایر سبک های مبلمان استفاده می شود، چراکه هدف از یک طراحی مدرن و مینیمال ایجاد حس آرامش ورای شلوغی و تجمل می باشد.

همچنین در شکل ظاهری خود و طراحی در ساخت مبلمان های مدرن از خطوطی که دارای انحنا و قوس هستند خیلی کمتر استفاده می شود و در عوض خطوط مستقیم با زاویه های تیز و دقیق یکی از ویژگی های بارز مبلمان های مدرن می باشد.

  • چوب مورداستفاده در مبلمان مدرن

با توجه به اینکه این نوع از مبلمان دارای منبت کاری ها و حکاکی های مختلفی نمی باشد، پس در انتخاب و استفاده از چوب هایی همچون ملامینه و روس مشکلی وجود ندارد. درواقع استفاده از چوب های مختلف در این نوع از مبلمان بدون هیچ مشکلی استفاده می شود؛ اما شاید جالب باشد که بدانید چوب درخت آبنوس ماده ای محبوب در طراحی مبل های مینمیال به حساب می آید. چراکه درخت آبنوس چوبی خوشبو دارد و بسیار مقاوم بوده و از سختی و استحکام خیلی خوبی برخوردار است. همچنین چوب آبنوس در طیف رنگی از زرد سفید تا قهوه ای و سیاه را در برمی گیرد و از تنوع رنگی خوبی برخوردار است؛ بنابراین در بازار مبل ایران برای ساخت اجناس لوکس و تهیه مبلمان مدرن استفاده می گردد.

 

مبلمان مدرن

مبلمان مدرن یا کلاسیک؟ مسئله این است!

حال که تا بدین جای مقاله آشنایی نسبی و قابل قبولی با انواع مبلمان کلاسیک و مدرن پیدا کردید. شاید با در نظر گرفتن شرایط و سلیقه خود این مسئله برای شما حل شده باشد و بدانید که چه نوع از مبلمان را قصد انتخاب دارید؛ اما ما در این بخش اطلاعاتی را در این خصوص خدمتتان ارائه می دهیم تا با دید کامل تری اقدام به خرید کنید.

ما در این مقاله به شما توصیه می کنیم برای خرید مبلمان حتماً به فضایی که در اختیاردارید، توجه ویژه ای نمایید چراکه این موضوع ازجمله اولین و مهم ترین المان ها در خرید یک دست مبل مناسب می باشد. درواقع اگر اندازه اتاق نشیمن شما بزرگ است می توانید یک سرویس مبل هفت نفرِ و کلاسیک طور خریداری کنید و اگر اتاق پذیرایی و نشیمن شما کوچک است یک سرویس نیم ست ساده و درعین حال تک رنگ می تواند آرامش خوبی به محیط خانواده شما ببخشد. همچنین به یاد داشته باشید که خرید مبلمان سلطنتی و کلاسیک عموماً برای اتاق پذیرایی ها و یا دفاتر کار رسمی استفاده می گردد.

نکته قابل ذکر دیگر این است که ست بودن مبل راحتی و مبل کلاسیک با فضای محیط نیز سبب ایجاد یک ایده پردازی ناب تر در محیط منزل برای شما می شود. انتخاب تم رنگی اگر سازگار با محیط باشد قطع به یقین در کنار زیبایی بصری حال بهتری را در فضا به تصویر می کشد. همچنین لازم میدانیم که اذعان که مبل های کلاسیک از چوب بهتر و منبت کاری های زیبایی در پرسه ساخت برای زیبایی بیشتر بهره می گیرند درحالی که در مبل های راحتی از فوم و اسفنج مرغوب تری برای راحتی بیشتری استفاده می کنند؛ اما بازهم لازم به ذکر است که انتخاب هر نوع مبلمانی با اولویت سلیقه شخصی شما جلو می رود.

ویژگی های مبلمان مناسب با ارزش خرید بالا

به یاد داشته باشید که در کنار در نظر گرفتن طرح و نوع مبلمان موردنظر خود باید به اصول اساسی یک مبل مناسب نیز توجه داشته باشید. درواقع ما در این قسمت از مقاله آشنایی با انواع مبلمان کلاسیک و مدرن در وبلاگ پرشین سازه شما را با مهم ترین اصول یک انتخاب مناسب آشنا می کنیم که شامل:

۱. ارتفاع پشتی استاندارد

ارتفاع پشتی یک مبل خوب باید به گونه ای طراحی شده باشد که شانه ها و قسمتی از گردن را محافظت کند و در اثر نشستن طولانی مدت به گردن فشار زیادی وارد نکند. همچنین قسمت پشتی یک میل استاندارد باید بتواند گودی کمر را به خوبی پوشش دهد.

۲. ارتفاع مبل از سطح زمین

به طورکلی ارتفاع مناسب برای یک مبل به شدت مهم می باشد به طوری که باید در زمان نشستن پا ها نه چندان کشیده و نه زیاد خم شوند و فرد احساس راحتی داشته باشد.

مبلمان

۳. رویه مبل

به شدت در توجه به رویه مبل حساس باشید چراکه مسائلی ازجمله وجود حیوان خانگی مثل گربه می تواند به روکش های مخمل و نخی مبلمان شما آسیب وارد نماید. در کنار این مسئله بحث راحتی در تمیز شدن را بخصوص در خانواده هایی با داشتن خردسال در خانه در نظر بگیرید. همچنین چنانچه رویه مبل از چرم تهیه شده باشد، باید از سطحی ناصاف جهت جلوگیری از تعریق برخوردار باشد.

در کنار همه موارد مطرح شده توجه داشته باشید که قسمت های مختلف مبل باید نرمی استانداردی داشته و به گونه ای باشند که نه آن چنان سفت بوده که باعث برهم زدن آرامش شوند و نه آن چنان نرم که قسمت های چوبی مبل لمس شود.

۴. وزن مبلمان

وزن مبل یکی از ویژگی هایی است که باید به آن توجه شود. چراکه مبلمان منزل باید از وزن سبکی برخوردار باشند و حمل آن به سادگی میسر باشد. این مسئله بخصوص در خانواده هایی که ملک شخصی از خود ندارند و دائماً جابه جا می شوند حائز اهمیت می باشد.

سخن پایانی

ما در این بخش از وبلاگ پرشین سازه بزرگ ترین بانک اطلاعات ساختمان های در ساخت کشور شما را با راه حل چالش انتخاب بین مبلمان مدرن و یا کلاسیک آشنا کرده و مهم ترین خصوصیات هر سبک را خدمت شما ارائه دادیم. درواقع هدف ما از این مقاله آشنایی هر چه بهتر شما با انواع مبلمان و در کنار آن انجام یک خرید آگاهانه می باشد که امیدواریم به این هدف نائل شده باشیم. در پایان نیز خوشحالیم که با وبلاگ پرشین سازه همراه هستید، به وجود شما افتخار می کنیم.

صنعت ساختمانهمه مطالب

دیدگاه ها غیرفعال است