صنعتی سازی ساختمان، باید در دستور کار قرار بگیرد

صنعتی سازی ساختمان، باید در دستور کار قرار بگیرد

مدت هاست که فعالان بازار مسکن می گویند که ساخت و ساز کشور باید به سمت صنعتی سازی برود. حال در جدیدترین خبرها چنین به گوش می رسد که سرپرست بانک مسکن نیز بر این نکته تاکید کرده و عنوان کرده است که نیازمند الگوی مناسب مهندسی در این حوزه هستیم.

به گزارش پرشین سازه ، در طول همایش ملی مسکن، ایمنی و صنعتی سازی، سرپرست بانک مسکن در خصوص این موضوع توضیحاتی ارائه کرد.

در این همایش که به مناسبت سالروز زلزله ی بم و مصادف با روز ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی برگزار شد، برخی از مسئولین بانک مسکن از جمله جعفر آقاملایی، سید محسن فاضلیان، صابر عسکرپور، سعید شیرزادی محمدرضا جوهری نیز حضور داشتند.

علی عسکری، سرپرست بانک مسکن، مقاوم سازی را جزو اصول مهم و اساسی ساخت مسکن عنوان کرد و گفت: تمام بناهای ساخته شده باید بر اساس مقاوم سازی پیش بروند و هر روز این ضرورت بیشتر از گذشته، حس می شود.

سرپرست بانک مسکن در ادامه اشاره کرد که صنعتی سازی باید در کشور گسترش پیدا کند و افزود: باید از مصالحی استفاده شود که با تکنولوژی های نو و دانش روز تهیه می شوند و مقاومت آن ها بسیار بالاست. باید به سمت صنعتی سازی پیش برویم. شرکت های مختلفی در حال حاضر، در حوزه ی صنعتی سازی فعالیت می کنند اما هنوز یک الگوی کلان کشوری از صنعتی سازی شکل نگرفته است. باید در بانک مسکن نیز به سمت ساخت الگویی در حوزه ی صنعتی سازی کشور برویم و برای شرکت های دیگر نیز، در این عرصه خود را به عنوان یک الگو معرفی کنیم.

علی عسکری خاطرنشان ساخت: در کشور، فضای کافی برای فعالیت های اقتصادی موجود است. اما مهم تر از آن، الگوسازی است که ضمن ایجاد یک الگوی کارآمد و نوین در حوزه ی صنعتی سازی، باید پروژه ها را سریع و کم هزینه تمام کنیم.

وی در ادامه به پتانسیل ها و استعدادهایی که در حوزه ی دانش بنیان وجود دارد، اشاره کرد و گفت: باید از تمام ظرفیت ها و ایده هایی که نیروهای کارآمد و دانش بنیان ارائه می کنند، بیشترین استفاده را ببریم تا بتوان الگوهای جدید مهندسی در ساخت و ساز طراحی کنیم.

وی در ادامه ابراز امیدواری کرد که بانک مسکن و شرکت های مربوط به آن، بستر مناسبی برای ورود افراد بااستعداد و توانمند باشد تا بتوان با استفاده از ظرفیت این افراد، توسعه ای در اقتصاد مسکن کشور ایجاد کرد.

مدیرعامل گروه مالی بانک مسکن نیز در ادامه به خطر زلزله و نگرانی هایی که از این بابت وجود دارد اشاره کرد و گفت: گروه مالی مسکن همواره به فکر ایجاد الگوهای مناسب ساخت برای مقاوم سازی مسکن است.

شیرزادی در ادامه افزود: مهم ترین و اصلی ترین اولویت گروه مالی بانک مسکن، افزایش مقاومت و کیفیت مسکن های ساخته شده است. برگزاری این همایش ها هم می تواند کمک شایان توجهی به افزایش استحکام و کیفیت ساخت واحدهای مسکونی بکند.

رئیس هیئت مدیره گروه مالی مسکن نیز در این همایش سخنانی در خصوص زلزله خیز بودن کشور بیان کرد و عنوان نمود که باید هرچه سریع تر ایمنی سازی در کشور صورت بگیرد. جواهری گفت: امیدوار هستیم که از تجربیاتی که در طول این همایش به دست می آید در حوزه ی استحکام هرچه بیشتر ساخت مسکن استفاده کنیم.

این مقام مسئول نیز ضمن اشاره به صنعتی سازی در کشور و به خصوص حوزه ی ساخت مسکن، چنین ادامه داد: در کشور به شدت کمبود صنعتی سازی حس می شود. اگر ساخت مسکن را به سمت صنعتی سازی ببریم، هزینه های ساخت و ساز کمتر می شود، کیفیت سازه ها بالاتر می رود و آلودگی محیط زیست نیز کمتر می شود. امیدواریم گروه مالی بانک مسکن جزو اولین شرکت هایی باشد که بتواند صنعتی سازی را به طور گسترده در کل کشور اجرا کند.

بحران مسکن چندین سال است که گریبان خیلی از اقشار جامعه را گرفته است و هر روز نیز بر وخامت این بحران اضافه می شود. مسئولین با راهکارهای مختلف تلاش کرده اند که این معضل را حل و فصل کنند. اما به نظر می آید که در حال حاضر، راهکارهایی که از سوی دولت و مسئولین در پیش گرفته شده است، نتوانسته این معضل را به خوبی حل کند.

از سوی دیگر، صنعتی سازی نیازمند اهمیت دادن به شرکت های دانش بنیان است و تحقیقات زیادی لازم دارد. در غیر این صورت، ممکن است خانه هایی که با این سبک و الگو ساخته شوند، در نهایت نتوانند به محل مناسبی برای زندگی ساکنین آن تبدیل شود.

دیدگاه ها غیرفعال است