شیشه سندبلاست و کاربردهای آن

شیشه سندبلاست و کاربردهای آن

طراحی داخلی و استفاده از شیشه های کاربردی در خانه همیشه ازجمله موارد بااهمیت در ساخت وساز بوده است. دراین بین مواد و مصالح مختلفی با ویژگی هایی متنوع در بازار موجودند که یکی از این موارد شیشه های سند بلاست می باشد. شیشه ای که به واسطه نوع ساختی که دارد به شما امکان استفاده در هر طرحی را می دهد. علاوه بر مسائل مربوط به طراحی داخلی و زیبایی شناسی، سندبلاست شیشه ای با ویژگی های منحصربه فرد است، بنابراین ما در این مقاله قصد داریم تا به طور جامعی از شیشه سند بلاست و کاربردهای آن صحبت کنیم، پس با ما همراه باشید.

شیشه سندبلاست چیست؟

شیشه سند بلاست نوعی شیشه در حالت مات شده و کدر است که برای ایجاد چنین ویژگی ای در شیشه ها از ماسه خالص استفاده می کنند. در این فرایند ابتدا ماسه را با استفاده از کمپرسورهای هوای مخصوص تحت فشار بالابر روی شیشه می پاشند که به این عمل در اصطلاح حرفه ای بلاست کردن می گویند. هر چه عمل بلاست کردن بیشتر طول بکشد و هر چه چقدر ماسه ها با فشار و قدرت بیشتری پاشیده شوند درجه ماتی نیز بیشتر می شود. در مرحله بعد بحث طراحی شیشه بلاست شده مطرح می شود که برای اعمال طراحی موردنظر بر روی شیشه از شابلون استنسیل استفاده می شود. درواقع استنسیل کمک می کند تا بتوان طرح ها و نقش های مختلف را روی شیشه های سند بلاست قبل از بلاست کردن به صورت حرفه ای ایجاد کرد. جالب است بدانید که اگر شیشه سند بلاست را با یک لایه لمینت بپوشانند تبدیل به شیشه  سکوریت می شود که در برابر ضربات بسیار  مقاوم است و ویژگی های منحصربه فرد فردی را دارا است.

مشاهده کنید: قیمت لحظه ای سیمان

از روش سند بلاست بیشتر بدانیم!

درواقع یکی از فرآیندهایی که برای رفع ناصافی ها در سطوح فلزی، چوبی، شیشه ای و … استفاده می شود ساب پاشی یا سند بلاست است. در این فرآیند ذرات بسیار ریز ساینده از قبیل شن و ماسه با فشار بر روی سطح پاشیده می شوند. درواقع سند بلاست گردوغبار، رنگ، آلودگی و … را از سطوح پاک می کند. در این روش پاک سازی، ذرات ساینده با شتاب زیاد از یک نازل به سمت سطح پرتاب می شوند و سطح را تمیز می نمایند. همچنین در نظر داشته باشید که این روش راهکاری بسیار مؤثر برای هموار کردن و شکل دهی به سطوح مختلف است. ذرات ساینده ای که در صنعت سند بلاست به کاربرده می شوند شامل ماسه سیلیس، اکسید آلومینیوم، مس باره، خرده شیشه، ساچمه ها و ذرات ریز فولادی، ماسه سرامیک و  کربید سیلسیم هستند که هرکدام با توجه به جنس سطح موردنظر انتخاب می شوند.

همچنین بدانید که این ساینده ها دارای ویژگی های متفاوتی می باشند که همین ویژگی ها ازجمله سختی، مقاومت، چگالی، سایز و شکل آن ها را برای ساب پاشی روی بخش های مختلف مناسب می کند. علاوه بر این تجهیزاتی که برای اجرای عملیات سند بلاست مورداستفاده قرار می گیرند شامل کمپرسور باد، شیلنگ، نازل سند بلاست، دیگ و کلاه سند بلاست می باشند.

دستگاه سند بلاست یا ایربلاست چیست؟

پرکاربردترین دستگاهی که برای اجرای سند بلاست مورداستفاده قرار می گیرد ایربلاست است. در این روش همان طور که در بالا اشاره شد از مواد ساینده با به کارگیری فشار هوا برای تمیزکاری استفاده می شود. جالب است بدانید که مواد مورداستفاده در دستگاه ایربلاست غیرفلزی هستند و به ندرت مواد فلزی به کاربرده می شود. ایربلاست سهم ویژه ای را در صنعت به منظور آماده سازی، تمیزکاری و مقابله با خوردگی سطوح به خود اختصاص داده است. با استفاده از این دستگاه، مواد ساینده به روش هایی مانند مکشی و فشاری پرتاب می شوند. روش مکشی نسبت به روش فشاری اقتصادی تر و رایج تر است و برای محیط زیست نیز مناسب تر می باشد اما بااین وجود روش فشاری قدرت بیشتری دارد، درنتیجه قطعات با سرعت بیشتری تمیز می شوند. ایربلاست دستگاهی اپراتور محور است و ذرات ساینده توسط نیروی انسانی به کاربرده می شوند.

سند بلاست

کاربرد شیشه سند بلاست

شیشه سند بلاست یا همان شیشه مات معمولاً در فضای داخلی به منظور جلوگیری از دیده شدن فضای داخلی و حفظ حریم شخصی استفاده می شود. همچنین این نوع از شیشه ها جنبه طراحی داخلی نیز داشته و شابلون های مختلفی برای ایجاد انواع طرح ها و نقش های مختلف بر روی شیشه سند بلاست وجود دارد. درواقع شیشه سند بلاست قابل استفاده برای حمام، آشپزخانه و دستشویی می باشند. از طرفی دیگر برای جداسازی فضای کار در محل کار کارکنان نیز می توان از شیشه های مات سند بلاست شده استفاده کرد؛ بنابراین کاربردهای شیشه سند بلاست شامل دو بخش مسکونی و اداری می شود.

فضاهای اداری و رسمی

بسیاری از شرکت ها برای پارتیشن بندی داخلی از شیشه سند بلاست، با طرح لوگوی شرکت بر روی آن، استفاده می کنند. این گونه، هم لوگوی شرکت در تمام فضاها خودنمایی می کند و هم فضاها به صورت مناسب بخش بندی می شوند. در ورودی ساختمان ها، لابی ها، پذیرش ادارات و هتل ها، فرودگاه ها، استخرهای عمومی، محوطه سازی، طراحی فضاهای سبز و باغ ها، زمین بازی، کتابخانه ها، کتاب فروشی ها، اتاقک های نگهبانی، انبارها، فضاهایی که مردم در آن ها صف می بندند، مانند سینماها، سالن های تئاتر، کنترل پاسپورت در فرودگاه ها، فروشگاه ها و خلاصه هرجایی که نیازی به زیبایی و نظم دهی احساس می شود، شیشه سند بلاست می تواند گزینه ی مناسبی باشد.

فضاهای داخلی و شخصی

امروزه، در خانه های کوچک از اتاق های شیشه ای به جای حمام استفاده می کنند؛ و چنین مکان هایی دقیقاً برای استفاده از شیشه سند بلاست مناسب است. درواقع با پوشاندن دورتادور حمام با این نوع شیشه ها حریم شخصی محیط حفظ می شود. از شیشه سند بلاست برای بخش بندی حمام های بزرگ تر، قفسه بندی حمام و دستشویی، جدا کردن سرویس بهداشتی و یا استفاده در بالکن های شیشه ای استفاده می شود. درواقع می توان از این شیشه ها به عنوان پارتیشن بین فضاها یا به عنوان بخشی از درب داخلی نیز استفاده کرد.

انواع مدل های شیشه سند بلاست

۱. شیشه سند بلاست تمام مات

در این نوع از محصولات از شیشه های سکوریت شده و خام استفاده می کنند به طوری که این نوع شیشه ها را به صورت یکپارچه داخل اتاق سند بلاست قرار داده و توسط اپراتور مربوطه عملیات پاشش را انجام می دهند. به طورمعمول کاربرد شیشه کاملاً مات در مکان هایی ازجمله حمام، سرویس بهداشتی، بالکن های شیشه ای و … است. درواقع هر مکانی که افراد تمایلی به دیده شدن داخل فضا نداشته باشند از این نوع شیشه استفاده می گردد.

۲. شیشه های طرح و لگودار

یکی از بهترین حالات تبلیغات و دکوراسیون داخلی ادارات درج و نقش دادن لوگوی مربوطه به همان شرکت روی درب های شیشه ای خود می باشد، معمولاً برای اجرای سند بلاست لوگو روی شیشه ابتدا نقش آن توسط برنامه های فتوشاپ و کورل طراحی شده و توسط کاتر پلاترهای پیشرفته روی چسب های مخصوص پرینت و یا کاتر می شوند و بعدازاینکه چسب ها آماده شدند، طرح ها توسط اپراتور روی شیشه چسبیده می شود که پی از چسباندن طرح شیشه ها آماده سند بلاست کردن می باشد. لوگوی روی شیشه را می توان به دو روش زمینه مات و یا زمینه شیشه ای نقش کرد، لازم به ذکر است که در مکان هایی که نیاز به دید کافی در محیط وجود دارد تنها لوگو را روی شیشه سند بلاست می کنند درحالی که دید و انتقال نور همچنان حفظ می شود.

۳. شیشه های راه راه مات شده

یکی از جذاب ترین نقش ها، بر روی شیشه سند بلاست طرح های راه مات می باشد که بیشتر در مکان های اداری و پارتیشن ها استفاده می شود. در این نوع طراحی معمولاً اندازه فاصله خط های راه مات بنا به درخواست و سلیقه مشتری می تواند متغیر باشد. راه مات نوعی طراحی روی شیشه به حساب می آید که به صورت خطوط منظم عمودی، افقی و یا شطرنجی روی شیشه نقش پیدا می کند.

سند بلاست

مزایای سند بلاست کاری

در زمینه سند بلاست کاری نیازی به وجود نوع خاصی از شیشه نیست و این کار قابل اعمال بر روی انواع شیشه ها می باشد. شیشه های سند بلاست شیشه هایی هستند که دارای انعطاف بسیار بالا بوده به طوری که هر طرح و نقشی را می توان روی آن ها پیاده کنید. همچنین در مورد دیگر مزایای استفاده از سند بلاست می توان به موارد زیر اشاره کرد که شامل:

 •  استفاده از سند بلاست برای پرداخت ورق قبل از برش آن منجر به افزایش دقت و سرعت برش خواهد شد.
 • این روش بهترین روش پرداخت سطوح است که مواد اضافی و سخت را از روی سطوح پاک نموده و آن را تمیز و یکدست می کند.
 • پرداخت سطوح با روش های دستی بسیار وقت گیر است اما با استفاده از سند بلاست در عرض چند دقیقه می توان پرداخت سطوح مختلف را انجام داد.
 • سند بلاست بهینه ترین و سریع ترین روش پاک سازی سطوح رنگ کاری شده و قدیمی است. با استفاده از آن در کمترین زمان ممکن می توان سطح را برای رنگ آمیزی مجدد آماده کرد.
 • زنگ زدایی سطوح را می توان با استفاده از سند بلاست انجام داد، ازاین رو سطح فلز در شرایط بهتری قرار می گیرد و طول عمر آن افزایش می یابد.
 • سند بلاست برای تمیزکاری سطوحی که بر روی آن ها دوده، رسوب، زنگ زدگی، گریس و انواع آلودگی ها وجود دارد روشی بسیار مناسب و ایدئال به شمار می آید.
 • در این روش تنها با استفاده از یک کیت سند بلاست، یک پوشش محافظ و یک سیستم شست وشو به راحتی می توان عملیات تمیزکاری سطح را انجام داد.
 • سند بلاست برای تزئین شیشه و سطوح پلاستیکی نیز مورداستفاده قرار می گیرد.
 • با استفاده از سند بلاست می توان شیشه را با طرح های زیبا تزئین نمود.
 • رفع آلودگی ها از زاویه ها و گوشه و کنار سطوح با روش سند بلاست امکان پذیر است.
 • سند پلاست روشی مقرون به صرفه و اقتصادی است.
 • پاک سازی سطوح با روش سند بلاست، راندمان رنگ آمیزی را بالا می برد و با اجرای دقیق آن دیگر نیازی به تکرار رنگ آمیزی نیست.

سخن پایانی

شیشه سند بلاست شیشه مات شده و کدری است که با استفاده از روش سند بلاست مات شده است و همان طور که قبلاً نیز اشاره کردیم می توان هر نوع شیشه ای را تبدیل به شیشه سند بلاست کرد. به طورکلی کاربرد این نوع از شیشه ها در هر مکانی از مکان های اداری گرفته تا مکان های شخصی می باشد و عضو مهمی در طراحی فضا نیز به حساب می آید. در پایان امیدواریم که مقاله پیش رو توانسته باشد نیاز شما را برطرف و به دانش شما در این زمینه افزوده باشد.

صنعت ساختمانهمه مطالب

دیدگاه ها غیرفعال است