سنگ کوارتز در ساختمان

سنگ کوارتز در صنعت ساختمان

شاید به جرئت بتوان از سنگ به عنوان اولین مصالح ساختمانی مورداستفاده ی بشر نام برد چراکه از قدیم الایام تا به امروز به عنوان ماده ای مقاوم و امن شناخته شده می شود. این روند تا به امروز نیز ادامه دارد چراکه ویژگی های سنگ های ساختمانی بی شمار بوده و امروزه از سنگ ها در طراحی داخلی و البته خارجی ساختمان ها استفاده های زیادی می شود به همین دلیل نمونه های سنگ های طبیعی و مصنوعی طرفداران زیادی دارند و معماران از آن ها به عنوان متریالی زیبا و چشم گیر در طراحی های ساختمان استفاده می کنند. حال در این بخش از پرشین سازه با ما همراه باشید تا با یکی از پرکاربردترین سنگ های ساختمانی به نام کوارتز بیشتر آشنا شده و اهمیت آن در این صنعت بیشتر بدانیم.

سنگ کوارتز چیست؟

کوارتز یک سنگ دگرگونی غیرفلزی است که زمانی که بلورهای آن با گرما، فشار و فعالیت شیمیایی دگرگون می شود این سنگ شکل می گیرد. درواقع در این شرایط دانه های شن و سیمان سیلیس را به هم متصل می کند که درنتیجه آن دانه های کوارتز باقدرت باورنکردنی شکل می گیرند. جالب است بدانید که سنگ کوارتزی که در صنعت ساختمان مورداستفاده قرار می گیرد نیز حدود ۹۰ درصد طبیعی بوده و ۱۰ درصد باقی مانده را رنگ دانه و رزین تشکیل داده اند. این سنگ هم به شکل صفحات مسطح و البته در رنگ های متنوع به بازار عرضه می شود و قابلیت استفاده در فضاهای مسکونی و هم چنین تجاری را دارا است.

سنگ کوارتز

خصوصیات یک سنگ ساختمانی مناسب

به طور خلاصه برخی از خصوصیات سنگ ساختمانی خوب عبارت اند از:

۱. ظاهر و رنگ

به طورکلی رنگ و طرح در انتخاب یک سنگ جهت استفاده در صنعت ساختمان بخصوص طراحی داخلی بسیار مهم می باشد. البته لازم به ذکر است که سنگ هایی با آهن زیاد باید نادیده گرفته شوند چراکه تشکیل اکسید آهن باعث اختلال در آن ها و عاملی برای تجزیه سنگ می شود.

۲. وزن

سنگ ساختمان باید سنگین باشد.

۳. ضخامت و جذب

سنگ هایی که منافذ زیادی دارند ناشی از آن است که آب در آن ها نفوذ پیداکرده است بنابراین نمی توانند گزینه بسیار مناسبی در ساخت وساز محسوب شوند.

۴. مقاومت به آتش

سنگ باید قابلیت تحمل دما و حرارت را تا مقدار مشخصی داشته باشد تا بتواند گزینه ایده الی بخصوص در طراحی داخلی ساختمان باشد.

۵. استحکام

سنگ ساختمان باید در فشرده سازی قوی بوده و مستحکم باشد.

۶. طول عمر

جالب است بدانید که سنگ های یکپارچه و همگن با جذب آب ناچیز، بادوام بوده و طول عمر مناسبی دارند.

۷. تطابق با شرایط آب و هوایی محل مورداستفاده

 

سنگ کوارتز

مزایای سنگ مصنوعی کوارتز

همان طور که می دانید سنگ کوارتز نیز مانند بسیاری از هم نوعان خود دارای ویژگی های خاص و منحصربه فردی می باشد که آن را مناسب جهت به کار بستن در صنعت ساختمان می کند. به طورکلی این موارد شامل:

 • امکان تکثیر و رشد میکروب و باکتری به دلیل عدم وجود خلل و فرج و درزهای ریز در صفحات کابینت سنگ مصنوعی کوارتز وجود ندارد. به همین دلیل صفحات سنگ کوارتز را آنتی باکتریال می نامند.
 • سنگ مصنوعی کوارتز در برابر خش و خط، ضربه و سائیدگی مقاومت نسبتاً بالایی دارد.
 • سنگ کوارتز کابینت می توانند وزن بالایی را تحمل کنند.
 • سنگ مصنوعی کوارتز به دلیل مصنوعی بودن تنوع رنگ و طرح بالایی دارند.
 • سنگ کوارتز کاملاً ضد آب است و نسبت به ترک خوردگی و شکستن مقاوم می باشد.
 • طول عمر بالا بدون نیاز به پولیش مجدد
 • بسیار مقاوم در آتش سوزی

اهمیت کوارتز در سنگ نمای ساختمان

به طورکلی تنوع استفاده از کوارتز در معماری و هنرهای تزئینی است چراکه این سنگ به دلیل سختی بالایی که در برابر سایش دارد در سنگ پله، کف و صفحات ضد آب کاربرد دارد. لازم به ذکر است که کوارتز در برابر مواد شیمیایی و هرگونه شرایط محیطی مقاوم بوده و در رنگ های خنثی موجود می باشد.

کاربرد سنگ کوارتز در صنعت ساختمان

ازآنجایی که سنگ کوارتز چه در بحث دکوراسیون داخلی و چه خارجی بسیار فراگیر است، کاربرد آن نیز در بخش های مختلفی ازجمله موارد زیر می باشد که شامل:

 • صفحات کابینت آشپزخانه (صفحات کابینت و میزهای جزیره و اپن در آشپزخانه های امروزی)
 • روشویی (ایجاد صفحات و کاسه های روشویی در سرویس های بهداشتی و حمام ها)
 • کانترها و میزهای پذیرش در استخرها، سونا و جکوزی ها
 • مبلمان اداری و تجاری (ایجاد میزهای پذیرش با فرم های ویژه در مراکز تجاری و اداری)
 • سرویس بهداشتی و حمام (به علت خاصیت آنتی باکتریال و ضد آب بودن کاربرد ویژه ای دارند)
 • میزهای آزمایشگاهی (به دلیل عدم وجود خلل و فرج در صفحات کوارتز، امکان رشد و تکثیر باکتری و میکروب خصوصاً در مکان های مرطوب و مستعد وجود ندارد و ازاین رو این صفحات را آنتی باکتریال می نامند.)

مشاهده کنید: قیمت لحظه ای سنگ

تفاوت های سنگ کورین و سنگ کوارتز

 • همان طور که قبلاً اشاره کردیم سنگ کوارتز از ۹۰ درصد ماده طبیعی ساخته شده است، درنتیجه دارای استحکام بیشتری می باشد و همین سبب می شود که بریدن آن برای نصب اندکی سخت تر از کورین باشد. به همین اندازه هنگام ترمیم هم کارمان دشوارتر خواهد بود؛ بنابراین اگر عملیات نصب و آسان بودن آن پارامتر مهم در انتخاب شما باشد سنگ کورین مناسب تر خواهد بود.
 • ایجاد خط و خش روی سنگ ها اتفاقی طبیعی است و برای همه سنگ ها وجود دارد اما نکته ای که قابل توجه می باشد این است که مقاومت سنگ کوارتز در مقایسه با کورین در برابر ایجاد خط و خش بالاتر است. همچنین لازم به ذکر است که ساب پذیری کورین به نسبت کوارتز بالاتر است و علت آن هم استحکام بسیار بالایی است که کوارتز دارد.
 • سنگ کوارتز دارای وزن زیادی می باشد و همین ویژگی سبب می شود که قابلیت ترمیم در محل را نداشته باشد و به طورکلی فرایند ترمیم آن به نسبت سنگ کورین دشوارتر خواهد بود.
 • سنگ کوارتز از مواد معدنی تشکیل شده است و درنتیجه مقاومت بسیار بالایی در برابر حرارت و آتش دارد که به مراتب بیشتر از سنگ کورین است.
 • سنگ کورین تنوع رنگ بالایی دارد و به همین دلیل محصول نهایی هم در رنگ های متنوع و زیادی به بازار عرضه می شود. البته برای سنگ کوارتز هم رنگ های مختلفی وجود دارد اما در مقایسه با کورین کمتر است و دامنه محدودی را شامل می شود.
 • به دلیل این که بخش عمده ای از سنگ کوارتز طبیعی است در مقایسه با سنگ مصنوعی کورین دارای قیمت بالاتری می باشد و زمانی که هزینه مصرفی موضوع مهمی در انتخاب باشد مسلماً سنگ کورین مقرون به صرفه تر خواهد بود.

تفاوت سنگ کوارتز با سنگ گرانیت

جالب است بدانید که انواع سنگ کوارتز بسیار محبوب بوده و جایگزین مناسبی هم برای مدل های قدیمی گرانیت به شمار می رود. درواقع اگر تقابل میان سنگ گرانیت و سنگ کوارتز را به عنوان نبردی در زمینه طراحی دکوراسیون خانه و آشپزخانه تجسم کنیم، بدون شک سنگ کوارتز پیروز این نبرد خواهد بود.

به طورکلی سنگ های گرانیت دارای رگه هایی از رنگ طلایی در ظاهر خود هستند و معمولاً پس از صیقل دادن، ظاهر شلوغ و درهمی دارند. به همین دلیل اگر می خواهید دکوراسیون یکدستی در آشپزخانه پیاده کنید و ظاهر شیک تری به فضای موجود در آشپزخانه ببخشید، مطمئناً گرانیت برایتان انتخاب مناسبی نخواهد بود و بهتر است از سنگ کوارتز استفاده کنید.

همچنین باید به این نکته توجه کرد که در طراحی های مدرنی که برای دکوراسیون آشپزخانه ارائه می شود، اغلب رنگ هایی پیشنهاد می گردد که با ظاهر ساده و مینیمالیستی آشپزخانه ها مطابقت بیشتری داشته باشند و رنگ های سردتر و به ویژه طیف های خاکستری و سفید در اولویت قرار می گیرند. در چنین مواردی هم سنگ کوارتز بسیار مناسب تر خواهد بود. همچنین لازم به ذکر است که میان انتخاب دو سنگ گرانیت و کوارتز، باید به سازگاری هرکدام از آن ها و فرآیند تولیدشان با طبیعت نیز توجه کنیم.

 سخن آخر

همان طور که در طول این مقاله مطالعه کردید هدف ما از این نوشتار آشنایی کامل شما با سنگ کوارتز در ساختمان ها بود. درواقع ما در طول مقاله سعی کردیم تمام مزایا و خصوصیات سنگ کوارتز را ذکر و آن را در مقام مقایسه با انواع دیگری از سنگ ها قرار دهیم تا اطلاعاتی قابل قبولی درباره ی این نوع سنگ به دست آورید که امیدواریم مفید واقع شده باشد و در پایان نیز باید اذعان کنیم که از همراهی شما با پرشین سازه خرسندیم.

صنعت ساختمانهمه مطالب

دیدگاه ها غیرفعال است