ایران در ایستگاه خودکفایی تولید سیمان

ایران در ایستگاه خودکفایی تولید سیمان

سیمان یکی از اصلی ترین مصالح ساختمانی است و هرگونه نوسان در قیمت آن، می تواند بر قیمت کلی مسکن و ملک اثر بگذارد. حالا به نظر می آید که افزایش ساخت و ساز به بالا رفتن تقاضا در بازار سیمان منجر شده است و رونق خوبی به این صنعت داده است.

به گزارش پرشین سازه ، رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان، ضمن اعلام این خبر، تاکید کرد که تمام تلاش تولیدکننده های سیمان این است که عرضه ی کافی به بازار داشته باشند.

حمید فرمانی به تحولاتی که این روزها بازار سیمان را در بر گرفته است نیز اشاره کرد و تاکید نمود که نمی توان اعتبار خاصی برای شاخص میانگین قیمت این محصول در نظر گرفت. چرا که ممکن است به دلیل تقاضا در بخش های مختلف و همچنین هزینه ی حمل و نقل، قیمت سیمان متفاوت شود.

فصل تابستان نزدیک است و احتمالا به زودی شاهد گرانی این محصول خواهیم بود. چرا که برق برخی از تولیدی های سیمان قطع خواهد شد.

این عضو هیئت مدیره انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان در خصوص موضوع برق و تحول قیمت سیمان، خاطرنشان ساخت:

امسال شاهد هیچگونه گرانی خاصی در بازار نبوده ایم چرا که ۲۲ کارخانه ی تولیدی سیمان، قیمت محصول خود را در حد قیمت پایه که در بورس کالا تعیین شده است، نگه داشته اند.

وی دوباره تاکید کرد که رونق ساخت و ساز مسکن باعث شده است که میزان تقاضا برای سیمان نیز بالا برود. البته متناسب با تقاضای سیمان، عرضه نیز صورت می گیرد و مشکلی از این بابت وجود ندارد.

حمید فرمانی تصریح کرد که برای ادامه ی این روند، قرار است که به زودی جلسه ای با حضور اعضای انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان و دیگر مسئولان وزارت نیرو برگزار شود. این جلسه در تاریخ ۱۴ تیر برگزار خواهد شد و در طی آن، تلاش بر این خواهد بود که رویکرد مناسبی برای تولید سیمان در فصل گرما در پیش گرفته شود.

نظارت دولت بر واسطه های بازار سیمان

یکی از اصلی ترین مشکلاتی که این روزها بازار سیمان را درگیر کرده؛ حضور فعال دلالان و واسطه هاست که بر تنور گرانی می دمند.

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان تاکید کرد که باید دولت در این حوزه دخالت کند و حضور این دلالان را در بازارهای خرده فروشی، کنترل نماید.

در حال حاضر بیشتر تمرکز دولت بر فعالیت های کارخانه های سیمان است و نظارتی روی دلالان ندارد. نکته این جاست که کارخانه های سیمان، حتی در صورتی که بیشترین میزان تولید را هم داشته باشند، باز هم به دلیل حضور این سوداگران، کالای گران به دست مشتریان خواهد رسید و همین موضوع، وضعیت آشفته ی بازار را بدتر می کند.

در این میان، مصرف کننده ی نهایی و تولیدکننده است که بیشترین ضرر را می بینند و سوداگران، سود فراوانی از این محل می برند.

حمید فرمانی خاطرنشان کرد که دستگاه های دولتی مثل وزارت صمت، هیچگونه ابزاری برای کنترل این موضوع ندارند. به همین دلیل است که اقدامات دیگر بخش ها مثل تامین برق کارخانه های سیمان، هیچگونه اثری روی ساماندهی بازار نخواهد داشت.

وی اذعان داشت که گرچه تولید سیمان در کارخانه بسیار مهم است و نیازمند کنترل و نظارت می باشد. اما باید دقت داشته باشیم که کالای مورد نظر به شکل درستی به دست مصرف کننده ی نهایی برسد.

در حال حاضر، دولت این موضوع را به کلی رها کرده و این اقدام؛ پذیرفته نیست.

نکته ی بسیار مهم این جاست که سیمان، اصلی ترین محصول به کار رفته در صنعت ساختمان سازی است. از آن جایی که تاکید دولت سیزدهم بر ساخت مسکن بوده است، ضرورت دارد که موضوع عرضه ی سیمان را هم مد نظر داشته باشد.

در سال گذشته، همکاری خوبی بین وزارت صمت، وزارت نیرو و بخش خصوصی صورت گرفت و همین موضوع باعث شد که سیمان چندان گران نشود. انتظار بر است که در سال جاری نیز شاهد چنین همکاری سازنده ای باشیم و از گرانی در فصل تابستان، جلوگیری شود.

خبر خوش این جاست که کشور ما از لحاظ تولید سیمان به خودکفایی رسیده است و حتی بحث صادرات به کشورهای خارجی نیز مدت هاست که در دستور کار قرار دارد.

در نتیجه، می توان با ساماندهی درست این بازار به کاهش قیمت سیمان کمک کرد. تولیدکننده های سیمان با تمام قوا به تولید مشغولند و محصول خود را نیز بر اساس نرخ تعیین شده ی بورس کالا، ارائه می کنند. اما تفاوت قیمت این محصول در بورس و بازارهای خرده فروشی بسیار زیاد است و نشان از حضور واسطه گران می دهد.

دیدگاه ها غیرفعال است